NetForm.pl

Pogotowie komputerowe

Sposoby na chłodzenie procesora

Nowoczesne procesory komputerowe pracują z prędkością tysięcy cykli zegara na sekundę, generując przy tym ogromne ilości ciepła. Ze względu na ciepło wydzielane przez procesory, wymagają one chłodzenia, aby utrzymać się w odpowiednim zakresie temperatur i uniknąć uszkodzeń. Istnieje kilka dostępnych opcji chłodzenia procesora, a każda z nich oferuje własną kombinację ceny, poziomu hałasu i wydajności.

Chłodzenie cieczą

Powietrze łatwo przewodzi ciepło, ale woda jest jeszcze lepszym przewodnikiem. Chociaż używanie wody do chłodzenia elementów elektronicznych może wydawać się sprzeczne z intuicją, wiele osób korzysta z tej ryzykownej metody chłodzenia swoich komputerów, ponieważ może ona znacznie obniżyć temperaturę procesora, karty graficznej i chipsetu. W systemie chłodzenia wodnego rurki przesyłają wodę przez komponenty komputera. Ciepło wytwarzane przez podzespoły jest przekazywane do wody, a ta jest pompowana do chłodnicy – która w efekcie jest dużym radiatorem – i z powrotem do wnętrza komputera. Entuzjaści często używają wody do chłodzenia podczas konfigurowania swoich procesorów do pracy z wyższymi niż normalnie prędkościami. Warto dodać że technologia cały czas się rozwija. Niedawno udało się opatentować nowy sposób chłodzenia cieczą, który jest 5-krotnie wydajniejszy.

Pasywne chłodzenie

Radiator składa się z bloku metalu, który jest mocno przymocowany do procesora, z wieloma cienkimi żeberkami. Radiatory odprowadzają ciepło z procesora poprzez zwiększenie powierzchni, z której ciepło jest odprowadzane do powietrza. Tanie radiatory wykonane są z aluminium, natomiast droższe z miedzi, która łatwiej przewodzi ciepło. Radiatory pasywne nie wykorzystują wentylatorów do wymuszania przepływu gorącego powietrza z dala od żeberek, ale polegają na innych wentylatorach komputera, takich jak wentylator wyciągowy zasilacza. Pasywne radiatory są zazwyczaj stosowane w komputerach zoptymalizowanych pod kątem cichej pracy i są najbardziej efektywne w połączeniu z procesorami o niskim poborze mocy.

Aktywne chłodzenie

W aktywnym chłodzeniu wentylatorem, wentylator wypycha gorące powietrze z żeberek radiatora. Konstrukcja aktywnych systemów chłodzenia jest bardzo zróżnicowana. Niektóre wykorzystują małe radiatory i głośne. Inne radiatory współpracują bardzo wydajnie z dużymi, wolno poruszającymi się wentylatorami. Duże wentylatory mogą przemieszczać tyle samo powietrza co małe, obracając się przy tym z mniejszą prędkością, więc połączenie dużego wentylatora z wydajnym radiatorem skutecznie obniża poziom hałasu komputera.