NetForm.pl

Pogotowie komputerowe

Jakie istnieją rodzaje dysków twardych?

Komputery to wynalazek, który znany jest ludzkości od lat. Służy on nie tylko celom prywatnym, ale często jest narzędziem pracy.

Aby dobrze spełniał swoją funkcję, musi posiadać odpowiednie parametry. Jednym z ważniejszych elementów jest dysk twardy. Odpowiada on za przechowywanie cyfrowych treści na komputerze takich jak zdjęcia, pliki czy programy.

Dyski twarde dostępne na rynku

Rozróżniamy następujące rodzaje dysków twardych:

  • dysk HDD
  • dysk SSD
  • dysk SSHD

Działanie dysku HDD opiera się na zapisywaniu danych na wirujących talerzach. Ta tradycyjna technologia powoli staje się przestarzała. Im wyższa prędkość talerzy, tym wydajniej pracuje dysk. Obecnie przechowywane przez nas dane zajmują coraz więcej miejsca, dlatego należy dobrać dysk o naprawdę dużej pojemności.

Wśród zalet dysku HDD należy wymienić cenę – z pewnością jest tańszy od dysku SSD. Wadą z kolei jest jego niska wydajność, co skutkuje dłuższym startem systemu i uruchamianiem się aplikacji. Nowocześniejszym rozwiązaniem są dyski SSD. Ze względu na szybkość odczytu i zapisu, rozróżniamy dyski SSD SATA oraz SSD M.2. Ich niewątpliwą zaletą jest większa wydajność, która powoduje dużo szybsze ładowanie się aplikacji, czy instalowanie programów. Za tę szybkość trzeba zapłacić odpowiednio więcej, jednak komfort użytkowania jest zdecydowanie większy niż w przypadku dysku HDD. Opcją pośrednią między wymienionymi powyżej dyskami, jest dysk SSHD.

To dysk hybrydowy, który posiada zarówno talerze HDD oraz dodatkowo pamięć SSD. Najczęściej używane przez nas pliki przechowuje w pamięci flash, aby mieć do nich szybszy dostęp. Pozostałe- mniej używane- znajdują się na pojemnym dysku HDD. Rozwiązanie to nie ma znaczenia dla prędkości zapisu, jednak znacznie przyspiesza prędkość odczytu.

Sprawdź recenzję dysku SSD Patriot P400 z portalu przestestuj.pl.